Srovnání cen domén u českých i světových registrátorů

Domény - často kladené otázky


Co je to doména?

Internetová doména (doménové jméno) je jednoznačné jméno pod kterým bude Váš web vystupovat na internetu. Příkladem doménového jména je např. www.domena.cz, nebo www.seznam.cz.

Domény se rozdělují podle řádu:

  • Doména prvního řádu je nejvyšší, tzv. top-level doména pod anglickou značkou TLD (top level domain). Například domény .cz, .com, .eu, .sk a další.
  • Doména druhého řádu - Vaše unikátní doménové jméno, například domena.cz
  • Doména třetího řádu je často nazývána také subdoménou. Jde o další jméno vrámci domény, které se tečkou připojuje k doméně druhého řádu(např. subdomena.domena.cz). Domény třetího řádu jsou většinou k doméně zdarma a lze je obvykle volně vytvářet v administraci Vašho web hostingu.

Za registraci domén druhého řádu se platí pravidelné poplatky, které se u různých registrátorů mohou lišit. Aktuální přehled cen domén Vám přinášíme na našich stránkách.


Jak probíhá registrace domény?

Před samotnou registrací je tedy nejprve nutné zjistit, jestli je požadovaná doména volná. Toto lze zjistit u provozovatele top level domén, registrátora domén, nebo v našem nástroji pro ověření volné domény.

V případě, že je doména, kterou chcete zaregistrovat volná, obraťte se na registrátora domén, který danou doménu(koncovku) registruje. Můžete využít náš ceník domén pro výběr registrátora, u kterého Vaši doménu zaregistrujete.

Pokud s vaším nápadem na doménu neuspějete, nezoufejte. Zkuste jiné názvy a najděte si nejlepší doménu pro vaši webovou stránku.


Kdo je to registrátor domény?

Doménový registrátor je společnost, která umožňuje klientům (osobám nebo firmám), tedy majitelům domén registrovat a spravovat své domény v centrálním registru.


Kolik stojí doména?

Ceny domén se liší podle vybrané koncovky (top-level domény = domény nejvyššího řádu) a taky se mohou lišit i u jednotlivých registrátorů. Vždy aktuální srovnání cen domén Vám přinášíme na našich stránkách.


Jaké Top Level Domény existují?

Rozlišujeme:
Národní domény (country-code TLD, ccTLD) sdružující domény jednoho státu. (např. .cz, .sk, .de atd.)
Generické domény (generic TLD, gTLD) sdružující obecné domény (např. .com, .net, .info atd)
Nové generické domény (new gTLD) vznikly na podnět ICANN v program na liberalizaci trhu domén nejvyšší úrovně. Cílem bylo zvýšení konkurence, a umožnit větší výběr lidem a firmám v doménových jménech. (např. .email, .guru, .bike, .photography a další)

Dnes lze zaregistrovat více než 500 různých doménových koncovek. Aktuální přehled naleznete zde.


Co je to IDN a jak na doménová jména s diakritikou?

IDN (zkratka anglického Internationalized Domain Names) jsou internetové domény, které – na rozdíl od původních pravidel pro tvorbu doménových jmen – mohou obsahovat i znaky národních abeced (tedy např. znaky s diakritikou, znaky jiných písem než latinky atd.).

V praxi IDN znamená, že v prohlížeči můžeme například zadat adresu www.háčkyčárky.cz, která pomocí procesu IDN přeloží název s diakritikou na speciální adresní tvar, který nám umožní zobrazit obsah domény v prohlížeči. (např. doména www.háčkyčárky.cz se přeloží jako www.xn--hkyrky-ptac70bc.cz)

Ne všechny TLD podporují diakritiku v názvu domén, mohou se lišit i pravidlá pro povolené znaky nebo znakové sady. V současné době jsou dostupné IDN domény s těmito koncovkami: .COM .NET .INFO .ORG .BIZ .EU .PL .DE .CC .WS .AT .HU

© 2013-2024 CeníkDomén.com